Každý má někdy splín, má pocit, že nějakou životní situaci nezvládá. Nechce se svěřit ani rodině ani přátelům, návštěva psychoterapeuta je příliš složitá a možná se ani nechce člověku řešit to tímto způsobem. Ale je potřeba si s někým popovídat, možná se i svěřit někomu, kdo bude naslouchat, a to někdy stačí, aby bylo líp.
V Mělníku existuje pomoc v rámci nového projektu Poznej svou duši, kam je možné přijít a vypovídat se. Popovídat si anonymně a nezávazně se svěřit se svými problémy je možné každou středu od 13 do 16 hodin v kavárně Café Živel v Ostruhové ulici 58 v Mělníku.
Nový projekt je aktivitou neziskové organizace Dobré místo, při které je využívána síť kaváren. Organizace spolupracuje mimo jiné s neziskovou organizací Fokus Praha, která poskytuje zázemí pro peer konzultantky i v Mělníku.
V příjemném prostředí kavárny jsou připraveny sympatické peer konzultantky Kristýna a Karolína, které chtějí naslouchat a pokusit se společně hledat nejhodnější řešení problému. Samy mají zkušenosti s nějakým problémem a vědí, co jim samotným pomohlo.
Kristýna Tóthová vysvětluje: „Peer konzultanti je nová služba, která nabízí možnosti, které tu dosud nebyly. Jsme trochu takovým „předskokanem“ psychologů a terapeutů, někdy pomůžeme sami, někdy můžeme dát i kontakt na odborníky. Pro někoho je návštěva ordinace více méně zavazující, už má člověk pocit, že tam musí chodit a řekne si, že si to raději vyřeší sám. Ale je důležité někdy neřešit to sám. K nám může člověk přijít a jen si tak popovídat a třeba přijde jen jednou. Je to anonymní návštěva, nic se nikde nebude zapisovat. Může přijít i s malým problémem, a pokud se mu nebude povídání líbit, může prostě odejít. My nebudeme vyzvídat, nebudeme problém rozebírat, je to pouze o tom člověku, co chce sdělit, o čem chce hovořit“.
Někdy pomůže jen to, že člověk sám o problému hovoří a někdy si právě při tom uvědomí, o čem to vlastně je a sám si problém ujasní. Problém, se kterým se nechce svěřovat rodině či přátelům třeba proto, že se bojí odsouzení. Peer konzultanti nikoho nesoudí a mohou pomoci nejen posloucháním, ale v rámci své služby mohou nabídnout i třeba společně strávenou procházku, či návštěvu akce, kam člověk nechce jít sám apod.
„U nás se může člověk svěřit se svým trápením a my nikoho nebudeme hodnotit a možná najdeme společně cestu, jak z toho ven. Možná přijme i pozitivně, že mu řekneme, že my s tím máme sami zkušenosti a třeba tady najde i sílu pro další cestu životem. A pokud přijde znovu, naváže se určitá vazba. Můžeme každého třeba i nasměrovat kde a jak problém řešit“ doplňuje Kristýna.
Peer konzultanti už je dnes profese a peer konzultanti jsou zaměstnanci, kteří se sami potýkali s nějakým problémem, něco zažili a umí tedy lépe naslouchat.
Comentários