top of page
Marta Dušková

Novoroční zvyky a lidové pověry

Nový rok slaví prakticky všichni lidé, ale způsob oslav se liší. Mezi společné zvyky patří pořád bohaté ohňostroje, i když dnes už většina populace bojuje za její zrušení pro klid zvířat, miminek i starších lidí nehledě na životní prostředí.

Nový rok je spojen s řadou lidových pověr a zvyků a naši předkové dodržovali množství tradic, které jim měly zaručit štěstí, zdraví a blahobyt.

Nejznámější přísloví je určitě Jak na Nový rok, tak po celý rok. Všichni se v tento den vyhýbali hádkám, nesmělo se zametat, aby se nevymetlo štěstí, nesmělo se věšet prádlo či nesmělo viset na šňůře, protože by to mohlo přinést smrt někoho blízkého.

Nic se nesmělo vynášet z domu, aby to nechybělo a odpadky se musí tedy vynést na Silvestra.

Na Nový rok by se neměla jíst drůbež, ryby ani králík či zajíc, aby štěstí neuletělo, neuplavalo, neuteklo. Měla by se jíst čočka, aby se doma držely peníze. K tomu volské oko, vejce je symbolem nového života, nebo vepřové maso, protože prasátko přináší štěstí.

Kdo se na Nový rok oblékne do něčeho nového, bude po zbytek roku jako nový, v peněžence byl měl být vyšší obnos peněz, aby se dotyčného peníze držely po celý rok.

Novým rokem se zabývají i lidové pranostiky a rčení

  • Na Nový rok o slepičí krok, na Tři krále o dva kroky dále.

  • Na Nový rok, do zimy skok.

  • Na Nový rok bláto, na Velikonoce sníh.

  • Na Nový rok ráno nebe rudé – nepohoda, svízel velká bude.

  • Novoroční noc jasná a klidná, bude povětrnost pro úrodu vlídná.

  • Když se rok se zimou a sněhem počíná, slibuje dost chleba, ale málo vína.

  • Jsou-li na Nový rok při východu slunce červánky, bude v nastupujícím roce mnoho požárů.

  • Jakým kdo je na Nový rok, takový bude celý rok.

  • Jak na Nový rok, tak po celý rok

 

Květa Jirásková, která se zabývá českými zvyky, se zmiňuje o zvycích, které už vymizely:

„První lednový den se v některých oblastech Česka podávala vánočka se zapečeným hrachovým zrnkem. Ten, kdo ve své porci zrnko našel, měl v dalším roce štěstí a netrpěl nouzí. Pekly se také koláče, do kterých se zapékaly mince. Ten, kdo ji našel, měl následující rok bohatý. Na Nový rok také hospodyňky rozhazovaly po světnici hrách, aby v novém roce nikdo z rodiny nezbloudil. Jiná z pověr zase tvrdí, že když po půlnoci rozprášíme kolem domu sůl, odeženeme zlé duchy, a když z okna vylijeme trochu vína, hodní duchové nás budou ochraňovat po celý rok. Na vesnici také panoval zvyk chodit první lednový den na koledu. A nechodily jen děti. Pro výslužku i drobný obnos chodili například kněží, obecní sloužící nebo kominíci“.

 

Slovo redaktorky

Přestože nejsem pověrčivá a černá kočka přes cestu se mnou nic nedělá, na pátek třináctého nevěřím, přesto nikdy, ale opravdu nikdy mi nevisí prádlo na Nový rok. Vtloukala mi to do hlavy už moje babička a doprovázelo to podle ní skutečným příběhem. Rodina nechala viset na Nový rok prádlo a do roka našla příbuzného oběšeného na půdě. Příběhu sice nevěřím v novoroční spojitosti, nicméně co kdyby…

Tak všem přeji dobrý konec roku a oslavte ho podle svého gusta.

 

45 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Nový rok 2025

Comments


bottom of page