top of page
Marta Dušková

Putování historií Mělníka v průběhu 750 let, některé artefakty poprvé k vidění

Při vstupu do Regionálního muzea Mělník u pokladny přivítá návštěvníky originální betlém, který připomíná historii Mělníka s významnými osobnostmi.

K výstavě Mělník v čase: 750 let města dovedou schody, které jsou označeny staletími od současnosti až ke vzniku města a vedou do historie. Na úvod výstavy je připraven asi devíti minutový film, mělnický videomaping, jehož autorem je Petr Raist Šťastný, který v animaci provede známou historií po časové ose se zajímavými osobnostmi. Malá ukázka v galerii prostřednictvím fotografií.

A pak už čeká výstava k výročí města se spoustou zajímavých artefaktů, které historii připomínají a některé z nich jsou vystaveny poprvé. Dosud čekaly na svoji příležitost v archivu muzea.

První historické zmínky o oblasti, kde stojí město Mělník, se vztahují k 9. století, kdy kmen Pšovanů se připojil sňatkem Bořivoje s Ludmilou k rodu Přemyslovců. Koncem 10. století nahradil starý dřevěný Pšov nový kamenný hrad Mělník.

První zmínka o Mělníku jako městě se objevila v listině Přemysla Otakara II. z 25. listopadu 1274, jejíž opis je možné shlédnout na výstavě. Kam zmizel v propadlišti dějin originál, zůstane už tajemstvím. Výstava opisuje vzestupy a pády českých národních dějin. Historii Mělníka ve zkratce zobrazuje animovaný videomaping.

O mělnické historii zajímavě vypráví průvodkyně Romana Vojáčková, která upozorňuje na zajímavé artefakty výstavy. Poprvé je vystavena střepina z pumy z bombardování v roce 1945, zednické náčiní, které bylo použito na poklepání na základní kámen Masarykova kulturního domu v roce 1935, lidový mělnický kroj z pozůstalosti Jarmily Vendlové.

Zajímavá je i návštěvní kniha Lobkowiczkého zámeckého vinařství z 30. let 20. století, která připomíná návštěvu Jiřího Voskovce a Jana Wericha v roce 1937. Velký sál muzea je plný zajímavých artefaktů a je nemožné všechny vyjmenovat. Je zapotřebí je vidět osobně a zaujme například i opona z roku 1890.

Zajímavou výstavu ve velkém sále muzea je možné navštívit do 30. března 2025.


Součástí výstavy bude od neděle 14. prosince do 22. prosince Vánoční strom laskavých přání. Návštěvníci zde mohou přidat vzkaz se svým laskavým přáním pro své blízké, Ježíška, všechny lidi či celou planetu na kouzelný strom. Z Ježíškova pytle plného dárečků si pak mohou vyzvednout dáreček svůj.


 

21 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page